Yaz tatilini daha ucuza yapılır?

0
28

Yaz tatilini daha ucuza yapabilmek için ipuçları

 

 Bir yıl boyunca gerek iş hayatı, gerekse günlük stresler yüzünden yorulup yaz aylarını bekliyor, hem dinlenip hem eğlenebileceğiniz bir yaz tatili yapmak istiyorsunuz. Peki ama gün geçtikçe pahalılaşan tatil alternatifleri arasında bütçenize uygun bir tatil planı bulabilmek ve belki de yılda bir kez yaptığınız tatilinizi en iyi şekilde geçirebilmek nasıl mümkün olabilir? Yaz tatili nasıl daha ucuza yapılır diye merak ediyorsanız; bu ipuçları çok işinize yarayacak.

Doğru Birikim ve Bütçe:

Yaz tatili için nereye giderseniz, nasıl bir tatil planı seçerseniz seçin mutlaka belirlediğiniz bir bütçe vardır. Belki de yıl içinde, çeşitli zamanlarda elinize geçen fazladan paraları bir kenara atarak yaz tatili planınız için birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte kendinize belirlediğiniz bütçe dahilinde bir yere gitmeniz, bütçenizi aşmamaya çalışmanız da zor durumları önceden engelleyen geçerli bir yol olacaktır.

Doğru Zaman Seçimi:

Bazı kişilerin tatil anlayışı eğlenceye dayalıdır; bu nedenle sezonun ortasında, en kalabalık dönemde tatile gitmeyi tercih ederler. Bazı kişiler ise tatilde sakinlik arar ve tamamı ile dinlenmeyi amaçlar. Eğer özel bir seçiminiz yoksa, tatile gideceğiniz zamanı Haziran-Ağıstos aralığında; yani tatil beldelerinin en yoğun olduğu dönemlerde değil, Mayıs ya da Eylül gibi yaz başı ve yaz sonu dönemlerinde seçmeye çalışın. Birçok ünlü tatil beldesinde yaz ortası fiyatları, diğer dönemlere göre neredeyse iki katı yüksekliğe sahip. Bununla birlikte uçak biletleri, araba kiralama seçenekleri gibi ulaşım çeşitleri de yine yaz ortasında en yüksek ücrette olacaktır. Mayıs ya da Eylül gibi aylarda tatil bütçeniz hem daha düşük olur, hem de yoğun bir kalabalık yerine daha sakin bir tatil yapabilirsiniz.

Doğru Tatil Planı Seçimi:

Herkesin ayrı bir hayat görüşü, tarzı ve yaşam şekli vardır. Bu nedenle her insanın tatil anlayışının da aynı olması beklenemez. Kendinizi dinleyin ve ne istediğinize odaklanın: Bu yaz lüks bir otelde her şey dahil bir konaklama mı istiyorsunuz? Yoksa tam tersi bir kamp ya da bungalov tatiliyle özgürlüğünüzü sonuna kadar yaşamayı mı tercih ediyorsunuz? Hepsini bir kenara bırakıp uzun bir tren yolculuğuyla kültür turuna çıkmaya mı karar verdiniz? Eğer lüks beklentileriniz yoksa kamp ya da bungalov gibi en uygun fiyatlı tatil alternatiflerini tercih ederek yaz tatilini daha ucuza getirebilirsiniz. Örneğin; Bodrum’un merkezinde lüks otellerde kalmak yerine en güzel koylarında kamp yapabilir ya da ‘kamp bana göre değil’ diyorsanız farklı beldelerdeki daha düşük ücretli, küçük pansiyon ya da otellerde konaklayabilirsiniz.

Tatil Öncesi Araştırmaları:

Tatil öncesi yapılan araştırmalar çok işinize yarayabilir. Öyle ki daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gidiyorsanız; nerede ne yapabileceğinizi, farklı fiyat ve seçenekleri, tatilinizi en verimli şekilde geçirmenizi sağlayacak alternatifleri önceden belirleyebilir ve bütçe planlaması yapabilirsiniz. Aynı şekilde tatile gitmek istediğiniz özel bir şehir yoksa; tatil beldeleri arasında seçim yapmak için fiyat ve alternatif karşılaştırmaları da yapabilirsiniz. Bilmeden, sadece tatile gitmek için gittiğiniz bir yerde hayalinizdekinden daha kötü ve yüksek bütçeli bir tatil geçirmeye maruz kalabilirsiniz. Bunun yerine gezi blogları, seyahat notları, şehir ve tatil rehberleri gibi internet üzerinden bulabileceğiniz birçok bilgi sayesinde tatile gideceğiniz yeri doğru seçebilir, orada neler yapabileceğinize önceden karar verebilirsiniz.

Erken Rezervasyon Avantajları:

Erken rezervasyon yaptırmak biraz riskli gibi görünse de, günümüzde uçak biletlerinden otellere kadar her birinde iptal sigorta seçeneği bulunuyor. Cüzi bir miktar ödeyerek istenmeyen durumlarla karşılaştığınızda planlarınızı kolaylıkla iptal edebiliyor, iade alabiliyorsunuz. Erken rezervasyon avantajları azımsanamayacak kadar büyük indirimler sağlayabiliyor. Özellikle birçok tatil satış sitesinde bazı özel dönemlerde ekstra indirimli otel avantajları satılabiliyor. Planlamanızı ne kadar erken yapar, tatil tarihinizi ne kadar önce belirlerseniz bütçenizi ve ayarlamalarınızı yapabilecek uzun bir zamanınız olur. Tabi bazı firmalarda bu durumun bu kadar erken gerçekleşmesi yerine tatil planınızdan bir- iki ay öncesinde satın alımı yapmanız daha avantajlı olabilir.

Doğru Ulaşım Yöntemi:

Bazı tatil planlarında maliyeti en yüksek olan detay ulaşım olabiliyor. Uzun yolculuklara dayanamayanlar neredeyse otobüs fiyatlarıyla aynı olan uçak yolculuğunu tercih edebiliyor fakat söz konusu yaz ayları olduğunda uçak bileti fiyatları bir hayli yükselebiliyor. Gideceğiniz yere göre uçak, otobüs, tren, araç kiralama gibi tüm ulaşım yöntemlerini gözden geçirerek en uygunu hangisi olacak, en ucuz ulaşım nasıl olur diye incelemeniz ve bütçenize en uygun yöntemi seçmeniz en doğrusu olacaktır.

Fırsat ve Kampanyaların Gücü:

Bazı fırsat ve kampanya siteleri, çoğu zaman kullanıcılarına ekstra indirimli güzel fırsatlar sunabiliyor. Bunların arasında bir yemek menüsünden bir otel konaklamasına kadar her türlü kampanyayı ve indirimi bulmak mümkün. Bununla birlikte birçok sitede dönemsel ve özel günlere has indirimli tatil avantajları da bulunuyor. Bu tarz siteleri araştırıp tatile gitmeden önce bir süre incelemeniz, size uygun kampanyaları not etmeniz tatil planınızda indirimli fırsatlar yakalamanızda yardımcı olacaktır. Örneğin; sizin tatile gideceğiniz tarihlerde oradaki lüks bir restoranda akşam yemeği, ünlü bir şarkıcının konseri, bir parti indirimi gibi etkinliklerden de yararlanabilir ve tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Kalabalık Tatil Planı:

Yaz tatilinin tadı en güzel şekilde kalabalık gruplarla çıkar. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız; birçok yönden size kar sağlayacak kalabalık tatil planınızı yapabilirsiniz. Böylece hem arkadaşlarınızla eğlenceli bir tatil yapabilir, hem de tatilinizi daha ucuza getirebilirsiniz. Örneğin; otellerde bir ya da iki kişi konaklama ücreti epey yüksekken, üç ya da dört kişilik kalınan odaların fiyatı oldukça düşmekte. Bununla birlikte kalabalık bir ekip için her yerde ekstra grup indirimleri yapılabiliyor. Ayrıca ulaşım yöntemlerinde araba kiralama gibi kişi başı cüzi miktar ödemeler yapacağınız yöntemleri de rahatlıkla seçebilir, tatilinize eğlenceli bir de yol rotası çizebilirsiniz.

Tatildeyken Yapılacak Uygun Seçimler:

Tüm ipuçlarından yararlanıp yaz tatilinizi daha ucuz bir şekilde satın aldınız. Peki ya oraya gittiğinizde? Eğer her şey dahil bir otelde kalmıyorsanız; gün içinde yiyip içme alternatiflerinizi doğru seçmenizde fayda var. Çünkü bazı tatil yerlerinde orta düzeydeki her şey dahil oteller, diğerlerinden daha uyguna geliyor. Birçok ünlü beldede hemen hemen her mekan fiyatlarını iki, hatta üç katına çıkarmış durumda. Bu nedenle nerede ne yediğinize dikkat etmeniz gerekiyor. En lüks, en pahalı mekanlar yerine biraz daha düşük, salaş, sevimli yerleri seçmeniz, öğünlerinizi size yetecek düzeyde alternatiflerle geçiştirmeniz bütçenize katkı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here