TSMC ve SK hynix’in, NVIDIA & AMD’nin yeni jenerasyon GPU’ları için HBM4 geliştirmesiyle hızlanacak olan geleceğe birlikte ilerlemek için bir AI ittifakı kurdukları bildiriliyor.

TSMC ve SK hynix’in Samsung Electronics’i Pazardaki Varlıklarına Tehdit Olarak Gördükleri ve Birinci Olarak Yeni Kuşak NVIDIA GPU’larda Kullanılacak HBM4’ü Süratle İlerletecekleri Bildirildi

Şu anda yapay zeka sanayisi dinamik bir biçimde gelişiyor ve işlerin finansal tarafına bakınca gördüğümüz gelir sayıları aklınıza gelebilecek her büyük teknoloji firmasını cezbetti. TSMC ve SK hynix, bölümün gereksinim duyduğu temel bileşenleri tedarik eden iki büyük oyuncu; biri yarı iletken listelerinde başı çekerken oburu HBM tedariği konusunda başı çekiyor. Her iki firmanın da yeni jenerasyon eserlerin ortaklaşa geliştirilmesi hedefiyle “ilerici” bir ittifak kurdukları ve sonuçta piyasalarda ön plana çıktıkları bildiriliyor.

Pulse News tarafından hazırlanan rapor, “One Team” isimli yeni ittifakın, başkalarından evvel yeni eserler geliştirerek daldaki rekabeti engellemek maksadıyla yürürlüğe girdiğini açıkladı. Bu defa öncelikli odak noktası, yapay zeka segmentinin bilgi süreç yeteneklerinde ihtilal yaratma konusunda büyük bir potansiyele sahip olan ve yeni kuşak NVIDIA AI GPU’larına güç vermesi beklenen yeni jenerasyon HBM bellek, son teknoloji HBM4 üzerinde çalışmak olacak. TSMC’nin buraya dahil olması, Güney Koreli devin piyasalardaki tesirini artırabilir zira firma müşterilerin dikkatini çekme konusunda uzman.

Meta 2024'e Kadar 340.000 NVIDIA H100 Yapay Zeka GPU'su Kullanacak, AGI'ye Yönelik Çabalarını Genişletiyor 1

İttifakın, Samsung Electronics’in piyasalar üzerindeki artan tesiriyle çaba etmek için olduğu da söyleniyor zira Samsung hem yarı iletken hem de bellek tesislerine sahip bir pozisyonda ve bu nedenle firma, tedarik zinciri karmaşıklıklarını azalttığı için yapay zeka yarışına dahil olan şirketler tarafından tercih ediliyor. Artık TSMC ve SK hynix tek bir ünite olarak faaliyet gösterdiğine nazaran, işler çok daha rekabetçi ve farklı hale gelecek.

HBM4’ün geliştirilmesi, NVIDIA ve AMD’nin yeni kuşak GPU’larını hızlandırmak için ivema kazanacak. NVIDIA’nın yaklaşmakta olan H200 ve B100 GPU’larında HBM3E’yi kullanması bekleniyor lakin yeni HBM standartlarının tüm potansiyelinden yararlanmak için Blackwell ve yeni jenerasyon Vera Rubin yongalarının gelecekteki bir varyantını görebiliriz.

İnovasyonu tetikleyen şey piyasalardaki rekabet gücü ve “One Team” ittifakı mutlaka işleri hızlandıracak. İşin “kaynak” tarafının iki büyük firmanın bir ortaya gelmesine nasıl reaksiyon vereceğini görmek farklı olacak, fakat misal ittifakların kurulduğunu ve ilerlediğini görebiliriz.

Haber Kaynağı: Tayvan İktisat Gazetesi

Write A Comment