TSMC’nin 2023’te Apple’dan öbür 3nm müşterisi yoktu, fakat bu yıl daha fazla müşteriyle çalışacağı için ek siparişleri karşılamak üzere üretim kapasitesini artırması gerekiyor. Bir rapora nazaran Tayvanlı dev, 2024 yılında üretimi aylık 100.000 wafer’a çıkarmayı ve birebir vakitte 3nm randımanını artırmaya odaklanmayı planlıyor.

TSMC, 2024 yılında üretimi aylık 60.000 wafer’dan 100.000 wafer’a çıkarmayı planladığı bildirilirken, 3nm randımanını yüzde 80’e çıkarmayı hedefliyor

TSMC’nin toplamda Apple, Qualcomm, MediaTek, NVIDIA, Intel ve Qualcomm’dan bir gemi dolusu sipariş aldığı söyleniyor. Naver’deki raporda hangi müşterinin en çok sipariş aldığı belirtilmese de, muhtemelen Apple’ın iPhone 16 ailesi için A18 çiplerinden büyük bir sevkiyata gereksinimi var. TSMC muhtemelen ‘N3E’ olarak da bilinen ikinci jenerasyon 3nm yonga plakalarının üretimini artıracak. Geçen yılki N3B sürecinin randıman meseleleri olduğu ve uygunsuz fiyatlandırıldığı söylenmişti.

Buna ek olarak yalnızca M3, M3 Pro ve M3 Max’in banttan çıkış maliyetlerinin Apple’a 1 milyar dolara mal olduğu kestirim ediliyor. Bu nedenle Kaliforniya merkezli dev, TSMC’nin N3B düğümünde çipleri piyasaya süren dünyadaki birinci şirket olmak için büyük bir ölçü harcamış olmalı. Yüksek fiyat, Qualcomm ve MediaTek üzere şirketleri de kendi SoC’leri için en son süreci benimsemekten vazgeçirmiş olabilir, lakin bu yılın ilerleyen günlerinde her ikisi de birinci 3nm eserlerini tanıtacak; Snapdragon 8 Gen 4 ve Dimensity 9400.

TSMC’nin aylık üretimi 60.000’den 100.000’e çıkaracağı söyleniyor, lakin randımanın yüzde 80’e ulaşacağı da belirtiliyor ve bu sayılar doğruysa şirket tarafından etkileyici bir muvaffakiyet haline geliyor. Daha evvel wafer üreticisi son yarar raporunda geçen yılın ikinci yarısında seri üretime geçen 3nm çip siparişlerinin toplam 2023 satışlarının yüzde 6’sını oluşturduğunu belirtmişti. Bu yıl bu sayının yüzde 14-16’ya kadar tırmanması bekleniyor.

TSMC’nin daha evvel 3nm yonga plakası üretimini aylık 100.000 üniteye çıkardığı ve bu büyümenin üstte bahsedilen şirketler tarafından hızlandırıldığı belirtilmelidir. Elhasıl, bu firmalar birebir oyun alanında olacakları için heyecan verici bir yıl olacak ve üçüncü ve dördüncü çeyreklerde hangisinin tacı alacağına çip tasarım mahareti karar verecek.

Haber Kaynağı: Naver

Write A Comment