Tibet Gezi Rehberi

0
39
Tibet
Tibet, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı olan Özerk bir yerdir. Başkenti Lhasa olarak bilinirken farklı bir kültür, egzotik bir atmosfer ve gizem dolu bir yerdir.
Nasıl Gidilir?
Buraya ulaşmak için 2 farklı yol var. İlk olarak havayolu ile Nepal’in başkenti Katmandu’ya oradan da Tibet’e gelebilirsiniz ya da önce Çin’e daha sonra da Tibet’e gelmek zorundasınız. Bazı siyasi ambargo ve yaptırımlardan dolayı Nepal üzerinden ulaşmak en güvenilir ulaşım yöntemidir.
Gezilecek Yerleri
Tibet, gizemli atmosferiyle ‘’tanrıların şehri’’ olarak anılırken Budistlerin ünlü kutsal lideri Dalay Lama’yla bütünleştiğini de unutmamak gerekir. Jokhang Tapınağı, Norbulingka ile Potala Sarayı ve Drepung manastırı gibi pek çok yer ise Unesco tarafından koruma altındadır. Ünlü Jokhang Tapınağı çevresinde nirvanaya ulaşmak için diz çökmüş insanlar ve budist rahiplerini mutlaka görebilirsiniz. Burada yer alan onlarca tapınakta Tibet’e ait din ve yaşam felsefesini öğrenerek kişisel gelişim sağlayabilirsiniz. Yoga, reiki ve meditasyon gibi pek çok yöntem için her yıl binlerce turist buraya gelmektedir.
Nerede Kalınır?
Tibet, konaklama imkanları ile mistik fırsatlar sunması ile tanınıyor. Otel Dhood Gu başkentte yer alırken her mevsim buranın çok kalabalık olduğunu unutmamalısınız. Lüks ve daha şık bir yerde kalmak isterseniz New Century Hotel mutlaka size hitap edecektir. Gyangtse şehrinde gözlerden uzak modern bir ger olan Otel Gyangtse ise başka bir alternatif olarak karşınıza çıkacaktır.
Ne Yenir?
Lhasa’nın dar sokaklarında onlarca farklı restoran ve kafe yerel lezzetleri ile öne çıkıyor. Buranın genelde et, un ve patatese çok yakın bir mutfağı olmakla birlikte Nepal ve Hint mutfaklarından da oldukça etkilenmeleri kültür ve mutfak zenginliğini arttırmaktadır. Burada kahvaltı ve öğle yemeği kültürleri çok farklı olurken tsampa denilen yemek burada çok ünlü ve kutsal kabul ediliyor. Bu yemeğin içinde de un, çiğ etler, tereyağı ve hayvan kanı bulunuyor ancak çorbayı andıran bir görüntüsü bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here