Tayland – Koh Samui Gezi Rehberi

0
31

Tayland –Koh Samui Gezi Rehberi

Tayland, dünyanın pek çok ülkesinden insanların dikkatini çekmeyi başaran ülkeler arasında yer almaktadır. Fiyatların uygun olması, gece hayatı, doğası ve insanları ile dikkat çekmeyi başaran ülke, Türkler tarafından da sık sık tercih edilir. Tayland gezisi genellikle Phuket, Bangkok gibi turistik açıdan zengin şehirlerde yapılır. Fakat tüm bu bilinenlerin aksine küçük bir cennet olan Koh Samui ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almalıdır.

Dünyadaki Cennet: Koh Samui

Koh Samui(Samui Adası) ülkenin en güzel adaları arasında yer almaktadır. Hindistan cevizi adası olarak da bilinen Samui, yaklaşık 65.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Bakir doğası, huzurlu ortamı ile özellikle balayı yapacak çiftler tarafından sık sık tercih edilir. Samui adası Güney Çin Denizi üzerinde yer alan Tayland körfezindedir. Ada üzerinde bulunan yapıların palmiye ağaçlarından daha büyük olmama şartı, adayı güzelleştiren en büyük etkenler arasında yer alır. Koh Samui adasında minik bongalovlar da kalabilir veya adanın lüks otellerini tercih edebilirsiniz.

Koh Samui’de Gezilmesi Gereken Yerler

Şayet Koh Samui adasına gitmeye karar verdiyseniz, bu yerleri görmeden dönmemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

  • Büyük Buda Tapınağı:

Görmeden dönmemeniz gereken şaheserlerden birisi olan Büyük Buda Tapınağı (Wat Pha Yai) Bang Rak plajı üzerine köprü ile birleştirilmiştir. Yapımı 1972 yılında tamamlanan tapınakta, 12 metre yüksekliğinde bir Buda heykeli sergileniyor. Görkemli ve büyüleyici bir güzelliğe sahip olan bu heykel, Budistler için oldukça kıymetlidir.

  • Anne ve Baba Kayaları:

Turistlerin ilgisini çeken bu kayalar, kadın ve erkek cinsel organına benziyor olmasıyla ün yağmıştır. Anne ve baba kayaları hakkında pek çok efsane bulunmaktadır. İnanışa göre denizde boğulan yaşlı çift, Samui kıyısına vurarak taşa dönüşmüştür.

  • Gizli Buda Bahçesi:

Cennet bahçesi olarak da bilinen bu bölgede yüzlerce Tanrı, hayvan ve Buda heykelini bir arada görebilirsiniz. Huzur veren bir görüntüye sahip olan Gizli Buda Bahçesi, Lamai plajının kuzeybatı kısmında yer almaktadır.

  • Plai Laem Tapınağı:

Büyük Buda tapınağına oldukça yakın bir mesafede olan Plai Laem tapınağı görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. 18 kolu olan Merhamet Tanrısını simgeleyen bu tapınak, su üzerinde sergilenmekte ve görsel şölen sunmaktadır.

  • Keşiş Tapınağı:

1973 yılında meditatif bir şekilde ölmüş olan keşişin cansız bedeni yıllardır cam bir kafeste saklanıyor. Budist kültürüne dair pek çok anlatan bu tapınak, kimilerine sadece cansız bir beden gibi görünebilmektedir. Her ne kadar ölü bir bedenin bu şekilde saklanması ve sergilenmesi bizlere garip geliyor olsa da, pek çok Budist bunu ölümün önemsiz olduğu ve yeniden doğmanın var olduğunun imkanı olarak görmektedir.

  • Yılan Çiftliği:

Yüzlerce yılan türünü bir arada görebileceğiniz bu yerde, günde iki kez yılan şovları da sunulmaktadır. Saat 11:00 ve 14:00 da kobralar, akrep ve pitonlarla yapılan şovları izleyebilirsiniz.

  • Na Muang Şelalesi:

Yaklaşık 30 metre yüksekliğe sahip olan bu şelale, eşsiz bir görüntüye sahip. Özellikle Eylül ve Ekim ayları arasında Na Muang Şelalesinde keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Tayland’ın sıcak iklimine karşın buraya giderek serinleme fırsatı elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here