Sorunsuz Bir Yaz Tatili İçin İpuçları

0
34

Yaz tatilini heyecanla beklediniz; bütün bir yıl yorulduktan sonra güzel bir tatil geçirmeyi hak ettiniz. Peki bu tatilde her şeyin umduğunuz gibi gitmesi için neler yapabilirsiniz? Spontane gelişen tatil planları heyecanlı ve macera dolu olsa da, tatile gitmeden önce dikkat edeceğiniz bazı noktalar ve yapacağınız ufak planlar sayesinde yaz tatilinizi kusursuz bir hale getirebilirsiniz. İşte sorunsuz bir yaz tatili için ipuçları…

Tatil Planlamasının Önemi:

Maceracı bir ruha sahipseniz ve yola çıkıp kafanıza neresi eserse oraya gitmeyi seviyorsanız, bu maddeyi çoktan sevmediğinizin farkındayız fakat bazen plan yapmak, yaşayacağınız macerayı unutulmaz kılmak için ufak bir adım olacaktır. Yaz tatiline gitmeden önce gideceğiniz yeri belirlemeniz; eğer birden çok yere uğrayacağınız bir tatil söz konusuysa da yol planınızı belirlemeniz size yardımcı olabilir. O bölgede nerelerde konaklayabileceğiniz, uygun fiyatlı otel ve kamp alternatifleri, gittiğiniz yerler için size gereken bütçe, nerede ne yiyip içebileceğiniz gibi detayları inceleyeceğiniz kısa bir planlama süresi kurtarıcınız olacaktır. Özellikle yaz tatili için seçtiğiniz bölgeye hayatınızda ilk kez gidecekseniz; önceden yapılan küçük bir araştırma turu tatilinizi daha güzel bir hale getirecektir. Maceralar her zaman yolunda gitmeyebilir; bazen istenmeyen ve beklenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi özel durumlarda ihtiyacınız olabilecek karakol, eczane, hastane gibi önemli noktaların adres ve telefon bilgilerinin bulunduğu küçük bir rehber hazırlayabilirsiniz. Gideceğiniz yerde görülmesi gereken yerleri içeren bir rehber ise seyahatinizi kültür turuyla birleştirerek daha verimli hale getirebilir.

Tatil Yerinin Belirlenmesi:

Eğer uzun zamandır görmek istediğiniz bir tatil bölgesi varsa, planlarınızı ona göre yapacağınızdan eminiz fakat aklınızda bir tatil yeri yokken doğru tatil yerini belirlemek bazen zahmetli olabilir. Tatil yerini belirlerken, gezip görülmeye değer yerleri anlatan seyahat rehberlerini inceleyebilir ve belki de sizi cezbedecek, aradığınız doğru tatil yerini bulabilirsiniz. Bununla birlikte tatil yeri seçerken bütçenize, beğenilerinize, isteklerinize ve karakterinize uygun yerleri seçmeniz doğru olacaktır. Özgür ruhlu insanlara uygun bir kamp alanı, lüks konaklama imkanlarını tercih edenler için kaliteli oteller ya da tatili eğlence olarak görenleri tatmin edebilecek kalabalık lokasyonlar… Yaz tatiliniz için ne istediğinizi bilirseniz, doğru tatil yerini de ona göre belirleyebilirsiniz. Hatta sadece yola çıkıp dilediğiniz yere gitmeyi istiyor olsanız bile tatil öncesinde en azından başlangıç noktanızı belirlemeniz, seyahatinizin güzel geçmesi için yararınıza olacaktır.

Uygun Fiyatlı Kampanyalar:

Tatil seçiminiz nasıl olursa olsun, mutlaka belli bir bütçeniz olması gerektiği bir gerçek. Yaz tatili söz konusu olduğunda, sezon ortasında konaklamadan ulaşıma kadar her alternatif oldukça yüksek fiyatlarla karşımıza çıkabiliyor. Bazen erken rezervasyon, bazen satın alınabilen kampanyalar, bazen ise doğru seçimler tatil bütçesinin büyük bir kısmını kurtarabiliyor. Tatil planınız netse ve gideceğiniz tarihler ile bölge kesinse; birçok kampanya sitesinde bulabileceğiniz uygun fiyatlı kampanyalardan ya da konaklama- ulaşım seçeneklerinizde erken rezervasyon indirimlerinden yararlanarak bütçenizi koruyabilirsiniz. Böylece oraya ulaştığınızda hayal kırıklığına uğramaktan kurtulabilir, gideceğiniz yerde daha uygun fiyatlarla konaklamış olabilirsiniz. Aynı şekilde bölge araştırması yaptıktan sonra, birbirine yakın lokasyonlarda bulunan oteller arasında uygun fiyatlı olanları da görebilirsiniz.

Doğru Bavul Hazırlama:

Tatil öncesinin en heyecanlı aktivitelerinden biri de bavul hazırlamaktır. Peki her bavul doğru şekilde hazırlanıyor mu? Hemen hemen hepimiz tatile giderken ağır bavulları kendimize yük ederiz çünkü orada belki de kullanmadan geri getireceğimiz birçok eşyayı garanti olması açısından yanımıza alırız. Evlerimizin konforundan uzaklaşırken kendimizi tedbirli hissetmek isteriz fakat o ağır bavulları boşuna taşımış oluruz. Bu yaz tatile giderken sadece gerçekten ihtiyacınız olanları yanınıza almaya ne dersiniz? Lazım olabileceği ihtimalini düşünerek yanınıza aldığınız fazladan kıyafetler yerine, ilkyardım ya da kozmetik ürünleri gibi gerçekten işinize yarayabilecek eşyaları bavulunuza koyarak işe başlayabilirsiniz. Bavul hazırlamadan önce internette bulabileceğiniz birçok pratik bavul hazırlama videosundan ya da doğru bavul hazırlamaya dair ipuçlarını anlatan rehberlerden yardım alabilir; böylece bavulunuzda doğru yerleşim sayesinde büyük bir alan kazanabilirsiniz.

Yolculuk Yöntemini Doğru Belirleme:

Tatile nereye gideceğiniz kadar önemli bir detay daha var: O da oraya nasıl gideceğiniz. Tatil için yolculuk yönteminizi belirlerken haliyle bütçenizi göz önünde bulunduracağınız doğru fakat bununla birlikte gideceğiniz yere en uygun alternatifleri de değerlendirmeniz gerektiğini unutmayın. Günümüzde birçok bölgeye birçok havayolu firmasının erken ve geç saatlerdeki kampanyalı biletleri ile otobüs firmalarının bilet fiyatları neredeyse aynı. Neden 1-2 saatlik bir yolculuk yerine belki 10 saatlik bir yolculuğa maruz kalasınız? Bu gibi alternatifleri gideceğiniz tarihlere göre inceleyerek en uygun yolculuk seçeneğini belirleyebilirsiniz. Doğru araştırmayı yapmadan ya da doğru yolculuk tercihini seçmeden hata yapmış olabilirsiniz. Örneğin; arabayla gidilmeyen bir koya giderken bilmeden araba kiralamış ya da havaalanına kilometrelerce uzaklıktaki bir yere ulaşmak için uçak bileti satın almış durumda kalabilirsiniz. Bu nedenle hem bütçenize, hem gideceğiniz tarih ve yere, hem de sizin isteklerinize en uygun yolculuk alternatifini belirlemeden yola çıkmayın.

Tatilde Olumlu Düşünce:

Bazen tatil planımız hayallerimizdeki gibi olmaz ve birçok sorunla karşılaşabiliriz. Konaklama sorunlarından gittiğimiz beldenin bizi tatmin etmemesine kadar hayal kırıklığına uğratan birçok detaya şahit olabiliriz. Eğer tatil planınızda yolunda gitmeyen şeyler olursa, tatilinizin geri kalanını mahvetmek yerine anın tadını çıkarmaya çalışın. Bu tatili belki de uzun süredir beklediğinizi ve bir daha bu fırsatı kimbilir ne zaman yakalayabileceğinizi unutmayın. Aynı şekilde tatilin sizin için sıfırlanma ve dinlenme, belki biraz da eğlenme zamanı olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve iş hayatının sorunlarını, kendi şehrinizde yaşadığınız dertleri, size yük olan şeyleri bir kenara bırakın. Birkaç günlük tatilinizde hayatınızı aksatan detaylarla uğraşmak yerine kendinize ait bir alan yaratın.

Sağlık Sorunlarına Dikkat:

Tatillerde yaşanan bazı sorunlar tatil planını bozabilir. Örneğin; gittiğiniz yerin havası- suyu size dokunabilir, yediklerinizi hazmetmekte zorlanabilir, böcek ya da sinek ısırıklarına maruz kalabilirsiniz. Bu gibi durumlar için hazırlıklı olmanızda fayda var. Eğer hassas bir bünyeniz varsa, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Aynı şekilde özellikle kamp bölgelerinde karşılaşabileceğiniz böcek ısırılarına karşı krem ve sprey gibi yardımcılardan yararlanabilirsiniz. Yaz tatillerinin bir parçası olmasına rağmen mahvedicisi de olabilen güneş ışınlarına da dikkat edin. Öğle saatlerinde güneşin altında bulunmaktan kaçınmaya çalışın ve güneş koruyucu kremleri sürekli kullanmaya özen gösterin. Yaz tatilinizin güneş yanıkları yüzünden mahvolmasına izin vermeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here