Qualcomm’un “Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy” işlemcisi, Snapdragon 8 Gen 3’ün Galaxy S24 serisi için özel olarak tasarlanmış daha yüksek pinli bir versiyonu. Bilmeyenler için, yavaşça optimize edilmiş SoC, sürat aşırtılmış Cortex-X4 çekirdeği ve Adreno 750 GPU’ya sahip. Bu iyileştirmeler, 3DMark’ın Solar Bay testinde test edildi ve Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3, değerli ölçüde daha az güç tüketirken Apple’ın M2’sinden daha uygun performans gösterdi ve bu başarıyı tamamlayan birinci akıllı telefon SoC’si oldu.

Birebir sonuçlar Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3’ün etkileyici sonuçlar veremediği GFXBench üzere başka karşılaştırmalarda tekrarlanmıyor

Kapsamlı testler Golden Reviewer tarafından yapıldı ve Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3, 3DMark Solay Bay’de rakiplerini geride bırakarak M2’nin 8,781FPS’sine kıyasla 9,165FPS’lik sonuncu bir puan elde etti. Bu da yüzde 4’lük bir performans farkına neden oldu. Bu sonuçlarla ilgili daha da etkileyici olan şey, Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3’ün bunu M2’den daha az güç tüketirken başarması ve Apple’ın 5nm silikonundan yüzde 35 daha verimli olması. Ne yazık ki, sonuçlar M2’nin üstünlük sağladığı 3DMark Wild Life Extreme’de tekrarlanamıyor.

Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3

M2’nin bu özel kıyaslamada önder olduğu göz önüne alındığında, M3’ün daha da yüksek bir puan alacağını çabucak varsayabiliriz. 3DMark Wild Life Extreme yonga setlerini dize getirmek için tasarlanmış ve Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3’ün M2’ye kıyasla daha küçük bir soğutma yüzey alanına sahip olduğu ve Apple’ın MacBook ve iPad Pro modellerinde bulunduğu göz önüne alındığında, hangi SoC’nin burada galip geleceği açık.

Hız aşırtmalı GPU ile Galaxy için Snapdragon 8Gen3 GPU performansı/verimliliği (0,9Ghz -> 1Ghz)
Şu anda 3DMark testlerinde en süratli akıllı telefon GPU’su.
GFXBench tarafında çok fazla gelişme görmüyoruz, bunun bant genişliği darboğazından kaynaklandığından şüpheleniyorum pic.twitter.com/tp6PYPMBKE

– Golden Reviewer (@Golden_Reviewer) 8 Şubat 2024

Geçmişte GFXBench’i çalıştırarak bir dizi yonga setini test ettiğinden, ipucu veren kişi Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3’ün daha yüksek bir puan elde edememesinin nedeninin bant genişliği darboğazı olduğuna inanıyor. Lakin, bu sınırlamanın kıyaslama programından mı yoksa donanımın kendisinden mi kaynaklandığından bahsetmiyor, bu yüzden bu gelecekte onaylamamız gereken bir şey. Referans olarak, Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3 1GHz’e kadar çıkabiliyor, bu da SoC’nin üstte belirtilen sonuçları elde etmesini sağlıyor, lakin her testte tıpkı davranışı tekrarlayamıyor.

Kaynak: wccftech.com

Write A Comment