Seyahatleriniz İçin Bavul Hazırlama Tüyoları

0
31

Seyahatleriniz için bavul hazırlama aşaması, hazırlıksız başlanıldığında çoğu zaman unutulan ya da fazladan bavula dahil edilen eşyalarla bir türlü tam kararında olmayı başaramayabilir. Bu nedenle bavul hazırlarken dikkat edebileceğiniz bazı noktalar ve alacağınız tüyolar sayesinde seyahatiniz için en ideal bavulu hazırlayabilirsiniz. Böylece yanınızda fazladan ve gereksiz eşya taşımayarak rahat bir tatil geçirebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız bu ‘Seyahatleriniz için bavul hazırlama tüyoları’ yazımızdan, bavulunuz için ipuçları edinebilirsiniz.

Liste Hazırlamak:

Tatil için bavul hazırlamadan önce, bavul içeriğiniz için detaylı bir liste hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Bunun için gideeceğiniz yerde size nelerin gerekli olabileceğini, hava şartlarını, seyahatinizin uzunluğunu, önceki deneyimlerinize göre neyi ne kadar kullanabileceğinizi not edebilirsiniz. Bu listeyi hazırlarken yanınızda fazlalık olacak, giyeeğinizi düşündüğünüz ama asla giymeyeceğiniz, bavulunuzda fazladan yer kaplayacak şeyleri eleyebilirsiniz. Böylece sadece gerçekten ihtiyacınız olanları yanınıza alarak fazla yükten kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu listeyi hazırlamanız, bavulunuzu hazırlarken neleri aldığınızı işaretlemek ve önemli eşyaları dışarda bırakmamak için de etkili bir yöntem olacaktır.

Son Güne Bırakmamak:

Sanki okul döneminin sınav günleri gibi, tatile giderken bavulunuzu hazırlama işini de son ana mı bırakıyorsunuz? Öyleyse bu sefer bir değişiklik yapın ve bavulunuzu bir kenara koyarak eşyalarınızı bir süre önceden hazırlamaka başlayın. Son güne ve kısa bir süreye bırakılan bavul hazırlama işinde mutlaka unutulan bazı şeyler olacaktır. Bu gibi durumları engellemek ve kafanızı toplayarak düzgün bir bavul hazırlamak için birkaç gün önceden çalışmaya başlayabilirsiniz. Hazırladığınız listeyi bavulunuzun yanına koyarak eşyalarınızı ekledikçe üstlerini çizebilir, kendinize göre bir düzen oluşturabilirsiniz.

Doğru Kıyafet Seçimi:

Tatile giderken onlarca kıyafeti yanınızda götürebilirsiniz ama hepimiz biliyoruz ki o bavulda kullanılmadan dönen bir iki parça mutlaka olacaktır. Kıyafetlerinizi bir tatil beldesini görsünler diye seyahate çıkarmak ve onları kullanmadan gezdirip geri getirmek… Böyle söyleyince kulağa biraz komik geldiğinin farkındayız fakat kullanılmayacak, işe yararsa diye düşünülerek götürülen her kıyafet bir süre sonra yük olmaktan öteye gidemeyecektir. Bu nedenle gideceğiniz yerin hava şartlarına, uğrayacağınız mekanlara, orada kalacağınız güne göre en uygun düşecek parçaları yanınıza almaya çalışın. Örneğin; bir kamp tatiline gidiyorsanız oraya uygun kıyafet ve ayakkabılar farklı, lüks bir otelde ihtiyacınız olacak parçalar daha farklıdır. Bunları göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarınız dahilinde seçim yapabilir, kullanışlı parçaları joker olarak belirledikten sonra birkaç kombin oluşturabilirsiniz.

Doğru Bavul Seçimi:

Bir diğer önemli nokta olan doğru bavul seçimi, kişiden kişiye ve mekandan mekana göre değişiklik gösterecektir. Eğer tek başınıza bir maceraya atılıyorsanız ve lükslerden uzak, doğayla iç içe bir tatil planlıyorsanız; tabi ki kampçılara özel üretilmiş büyük sırt çantalarını tercih edebilirsiniz. Bunun yerine lüks bir otelde, birçok mekan gezeceğiniz eğlence dolu bir tatil planlıyorsanız; bütün eşyalarınızın sığabileceği çekmeli bir bavul alabilirsiniz. Ailecek gittiğiniz bir tatil için hem sizin hem de çocuklarınızın eşyalarını içine alabilecek bavul setleri kullanabilirsiniz. Doğru bavul seçerken sizin tatil planınız, ihtiyacınız olan eşyaların yoğunluğu, gideceğiniz yerde pratik bir şekilde kullanabilme olanağınız gibi kendinize göre detaylar sonucunda doğru bavulu rahatlıkla seçebilirsiniz.

Kabin Boy Bavul Rahatlığı:

Özellikle uçak yolculuğu yapacak ve birden çok yeri gezecek olanlar için hayat kurtarıcı rol oynayan kabin boy bavullar, havaalanlarının işkencesi olan bavul bekleme sırasından sizi kurtaracaktır. Küçük kabin boy bavulunuzu yanınıza alıp kısa sürede oradan oraya gidebilir, zamandan olduğu kadar bütçenizden de tasarruf edebilirsiniz. Yalnız kabin boy bavullar söz konusu olduğunda, uçaklarda sıvı taşınmasına yönelik yapılan değişiklikleri de göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Kabin boy bavullarda 100 ml. Yi geçen sıvıları yanınıza alamayacağınızı, daha ufak boyutlarda olanları ise özel kilitli poşetlerle taşıyabileceğinizi unutmayın.

Doğru Bavul Yerleşimi:

Yanınıza ne kadar eşya alırsanız alın, en önemli detay onları nasıl yerleştirdiğinizdir. İnernette öyle videolar görüyoruz ki; onlarca eşyayı doğru bir şekilde katlayarak tek bir parçalık yere sığdırabiliyorlar! Doğru bavul yerleşimi, eşyalarınızı hem kırışmadan, zarar gelmeden korumanıza hem de çok eşyayı az yer kaplayarak taşımanıza olanak tanıyacaktır. Bunun için bilgilendirici içeriklere göz gezdirebilir, eşyalarınızı düzenli bir şekilde yerleştirerek tasarrufta bulunabilirsiniz.

Kişisel Bakım Ürünleri Tercihi:

Kişisel bakım ürünleri, bavullarda en çok yer kaplayan eşyaların başında gelir. Özellikle de kadınlar söz konusu olduğunda… Günümüzde birçok otelde kişisel bakım ürünleri bulmak mümkün ama herkes kendi alıştığı ürünlerini yanında götürmek ve evdeki konforunu tatilde de devam ettirmek ister. Bunun için en iyi çözüm ise kullandığınız kişisel bakım ürünlerinin daha pratik olan seyahat boy ürünlerini tercih etmek olacaktır. Şampuan, saç kremi, duş jeli gibi ürünlerin seyahat boylarını satın alarak ve diş fırçası- macunu gibi kişisel hijyen ürünlerinde küçük portatif olanları seçerek bavulunuzda yerden kazanım sağlayabilirsiniz. Eğer kullandığınız ürünlerin seyahat boy olanlarını bulamıyorsanız; birçok kozmetik mağazasında bulunabilen küçük şişe setleri de size yardımcı olabilir. Evdeki büyük boy ürünlerinizden bu küçük şişelere koyacağınız ürünlerinizi, poşetleyerek ve sıkı muhafaza ederek bavulunuzun güvenli bir köşesine yerleştirebilirsiniz.

Kişisel Bilgilerin Önemi:

Bavulunuzda kişisel bilgilerinizin bulunması, beklenmedik olumsuz durumlarda çok işinize yarayacaktır. Piyasada bulabileceğiniz uygun fiyatlı bavul etiketlerinden satın alarak, adınızı ve iletişim bilgilerinizi yazdıktan sonra bavulunuzun bir kenarına takabilir, kaybolması ya da başkalarının bavullarıyla karışması gibi durumlarda size kolaylıkla ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Bavul Yerleştirirken:

Bavul yerleştirme fikirlerinden edineceğiniz pratik bilgiler doğrultusunda kıyafetlerinizi düzenli bir şekilde katlayın. Hem kırışmalarını önleyecek hem de yer kazandıracak rulo şeklindeki katlama stilini de deneyebilirsiniz. Düzenli bir şekilde katlanan kıyafetler bavulunuzda fazla yer kaplamayacaktır. Bavul hazırlarken yanınıza aldığınız ekstra bir ayakkabı yad da terlik varsa, onları bir poşede sararak bavulun en alt kısmına koyun. Ayakkabıların içindeki boşluğu bile değerlendirmeyi düşünürseniz; çorap, bandana, takı, kozmetik gibi ufak tefek ve sığabilecek ürünleri ayakkabı içlerine yerleştirebilirsiniz. Aynı şekilde havlu, hırka ya da kazak gibi en hacimli ve ağır olabilecek eşyalarınızı da yine bavulunuzun altına koyun. Bavulunuzda küçük bölmeler bulunuyorsa, her bulduğunuz alanı o boyuttaki eşyalarla değerlendirmeniz çok önemli. İlaçlar, tatilde günlük kullanacağınız eşyalar, kişisel bakım ürünleri gibi hemen ihtiyacınız olabilecek olanları üst bölümlere koymaya dikkat edin.

Bavula Bunları Koymayı Unutmayın:

  • Cüzdan- nakit para ve kartlar-, kimlik, pasaport gibi belgeler,

  • Eğer kişisel olarak ihtiyacınız olan ilaçlar,

  • Kişisel bakım ve kozmetik ürünleri,

  • Şarj aleti,

  • Tatilde kullanacağınız elektronik ürünler,

  • Yaz tatili bile olsa akşamları düşünerek yanınıza alacağınız uzun kollu kıyafetler,

  • Yedek çorap, iç çamaşırı, havlu gibi ihtiyaç malzemeleri.

Tatil Dönüşü Bavul:

Tatil dönüşlerinde bavullar biraz daha ağır olabilir çünkü genellikle gittiğiniz yerden yeni şeyler almış olarak dönüyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda kırılacak eşyalarınız varsa, kıyafet katlarının arasında kırılmalarına engel olabilecek ufak boşluklar oluşturabilirsiniz. Ayrıca tatil sürecinde kirlenen kıyafetlerinizi kirli poşetlerine koyup bavulun en dibine yerleştirerek düzen oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here