Snapdragon 8 Gen 4 sırf TSMC’nin ikinci jenerasyon 3nm sürecinde seri olarak üretilecek, lakin Qualcomm’un hem Samsung’dan hem de Tayvanlı yarı iletken rakibinden siparişleri garanti altına almaya çalıştığı bildirildiğinden, halefi Snapdragon 8 Gen 5, çift temelli bir yaklaşıma geçebilir. San Diego’lu yonga seti üreticisinin her iki şirketten de 2nm örnekleri sağlamalarını talep ettiği anlaşıldı.

Prototip yonga seti geliştirmenin 6 ila 12 ay sürdüğü, bu nedenle Qualcomm’un 2nm örneklerini daha evvel sipariş ettiği bildirildi

Şirketin 2nm yonga seti lansmanına muhtemelen bir yıl olmasına karşın, Qualcomm’un hem Samsung hem de TSMC’yi muhtemel dökümhane ortakları olarak garanti altına almayı amaçladığı için bir avantaj istediği bildiriliyor. ETNews’e nazaran, performans ve uygunlaştırılmış randıman Qualcomm’un denetim listesinin en üstünde yer alıyor ve şu anda bir yonga seti prototip geliştirme kademesi devam ediyor. Bu basamak, şirketlerin seri üretim için hangi teknolojinin takip edilebileceğini belirlemelerine yardımcı oluyor ve çoklukla tek bir wafer üzerinde birden fazla prototipin yer aldığı ‘çok projeli wafer(MPW)’ olarak isimlendiriliyor.

Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 5’in seri üretimi için hem Samsung hem de TSMC ile başarılı bir formda anlaştığı varsayılırsa, Koreli devin 2nm teknolojisinin sırf Galaxy S26 serisi için kullanılması ve SoC’nin ‘Galaxy için Snapdragon 8 Gen 5’ ismini taşıması mümkün. TSMC’nin 2nm düğümüne gelince, büyük olasılıkla öbür tüm akıllı telefon markaları tarafından kullanılacak. Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 5 için neden çift kaynak stratejisini benimsediğine gelince, şirketin bunu Snapdragon 8 Gen 4 için de uygulayacağı söyleniyordu, lakin Samsung düşük randıman nedeniyle rastgele bir 3nm siparişi alamadı.

Samsung ve TSMC’yi dökümcü ortak olarak getirmek Qualcomm’un yonga setlerinin maliyetlerini düşürmesine yardımcı olacaktır, zira amiral gemisi silikonunun fiyatı yavaş yavaş yükseliyor ve akıllı telefon ortaklarını ya eser fiyatlarını yükseltmeye ya da marjlarından fedakarlık etmeye zorluyor. Alternatif olarak, bu ortaklar Dimensity 9300 ile amiral gemisi yonga seti alanında sağlıklı bir rekabet sunan ve Qualcomm’un karşılayamayacağı Dimensity 9400 ile bu ivmeyi devam ettireceği söylenen MediaTek ile ittifak kurabilir.

Her bir Snapdragon 8 Gen 3’ün Qualcomm’un ortakları için 200 dolara mal olduğu kestirim ediliyor ve bir şirket yöneticisi Snapdragon 8 Gen 4’ün özel Oryon çekirdeklerine geçiş nedeniyle daha da değerli olacağını ima ediyor. Gelişmiş bir üretim süreci kullanmanın tuzaklarından biri yüksek maliyetler olduğundan, Qualcomm’un her iki yarı iletken devini de bünyesine katmak için yeterli bir fırsatı var, lakin bu büsbütün 2nm örneklerinden mutlu olup olmadığına bağlı.

Haber Kaynağı: ETNews

Write A Comment