NVIDIA’nın ekran kartı şoförleri son vakitlerde devasa boyutlara ulaştı. Öte yandan şoför içindeki bütün bileşenleri yüklemek zorunda değilsiniz. İşte tam da bu noktada NVCleanstall ile sürücüyü hem küçültebilir hem de ince ayarlar yapabilirsiniz.

Ekran Kartı Şoförü Neden Güncellenmeli?

Sürücüleriniz şimdiki değilse ne kadar yeni ve kıymetli bir ekran kartına sahip olursanız olun tam performans elde edemezsiniz. Oyun ve uygulamalarınızın hem hakikat hem de stabil çalışması için şoförlerinizin yeni olması gerekir.

Örneğin oynadığınız oyuna kıymetli bir güncelleme gelmişse ve ekran kartınız bu güncellemeye uygun sürücüyü kullanmıyorsa, sisteminizin gücünden bağımsız olarak kararlılık problemleri yaşayabilir, yeni özelliklerden faydalanamayabilirsiniz. Ayrıca teknolojinin de gün geçtikçe geliştiğini varsayarsak, aktüel şoförler sisteminiz vakitle eskise bile aldığınız performansı arttırabilir.

Son olarak belirtmek gerekiyor ki, şayet şoförünüz şimdiki değilse yahut hiç yeni şoför yüklemediyseniz ve bununla da kalmayıp, Windows’un otomatik yüklediği şoförleri kullanıyorsanız büyük ihtimalle ekran kartınızı olabileceğinden daha düşük bir performansta çalıştırıyorsunuz.

Şoförleri ve Ekran Kartlarını Anlamak

NVIDIA şoförleri, ekran kartınız ile işletim sisteminiz ortasındaki irtibatı sağladığı için hayli kritik bir rol oynar. Uygun şoförler olmadan, donanım ve işletim sistemi birbirleriyle ahenk içerisinde çalışmakta zorluk yaşayabilir ve bu da öngörülemeyen sorunlara sebep olabilir.

Ayrıca bu şoförler, oyunlar ve uygulamalar dahil olmak üzere ekran kartınızın kullanımda olduğu her alanda en verimli ve en kararlı formda çalışmasını sağlar. Şimdiki bir şoför olmadan oyunları yahut uygulamaları çalıştırmakta sorun oluşabilir, performans kayıpları yaşanabilir yahut sistem kararlılığı tam olarak sağlanamayabilir.

NVCleanstall Nedir ve Ne İşe Fayda?

NVCleanstall, şoför yükleme sürecini kolaylaştıran ve yükleyeceğimiz sürücüyü özelleştirebilmemizi sağlayan epey yararlı bir araç olarak ön plana çıkıyor.

Ekran kartınız için kuracağınız şoförün içereceği bileşenleri denetim edebiliyor, muhtaçlık duymayacağınız bileşenleri çıkarabiliyor ve böylelikle epey hafif, boyut açısından tasarruflu ve sırf gereksinimlerinize yönelik özelleştirilmiş bir şoför oluşturmuş oluyorsunuz.

NVCleanstall Kullanmanın Avantajları

  • Detaylı denetim ve seçim: Yalnızca işe fayda ve gerekli bileşenleri yükleyip, program ve şoför karmaşasından kurtulmanıza yardımcı olur.
  • Sistemimize nazaran optimize edilmiş şoför: Alışagelmiş metodun bilakis, şoförünüzü sistem gereksinimleriniz doğrultusunda kişiselleştirerek performans optimizasyonu sağlar.
  • Kararlılık artışı: Sistem kararlılığını artırmak için sorun yaratabilecek yahut gereksinim duymayabileceğiniz bileşenleri kaldırmanızı mümkün kılar.
  • Uyumluluk: Neredeyse tüm NVIDIA ekran kartlarını takviyeler.

NVCleanstall Nasıl Yüklenir?

Program rastgele bir yüklemeye gereksinim duymadan çalışıyor.

Bu yüzden buradan programı indirdikten sonra .exe evrakını açmanız kâfi.

NVCleaninstall Nasıl Kullanılır?

Öncelikle ya manuel olarak ya da Display Driver Uninstaller üzere bir programla ekran kartı şoförlerinizi kaldırmalısınız. Aksi taktirde şoförler ortası çakışmalar yaşayabilir yahut çeşitli sorunlarla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Eski şoförünüzü kaldırdıktan sonra programı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kurulacak Şoför Sürümünü Seçmek

NVCleanstall’ı çalıştırın ve uygulamanın takılı olan ekran kartınız için en son NVIDIA şoförünü bulmasını bekleyin. Gerekli şoför bulunduğunda ve hazır olduğunda “Next” tuşuna basın.

Burada dilerseniz indirmiş olduğunuz bir sürücüyü ya da daha eski sürümleri de seçebilirsiniz.

Şoför Seçenekleri ve Ekstraları

Bu basamakta gereksiniminiz olan bileşenleri seçebilir yahut yalnızca sürücüyü seçebilirsiniz. Bir bileşeni yüklememeyi seçseniz de, o bileşene muhtaçlık duyan bir program indirmeniz durumunda otomatik olarak yüklenecektir.

Ekstra olarak seçenekler ortasından “All” diyerek tüm bileşenleri, “Recommended” diyerek yalnızca önerilenleri ve son olarak “Minimum” diyerek sırf yüklenmesine kesin gereksinim duyulan bileşenleri süratli bir biçimde işaretleyebilirsiniz.

NVCleanstall 2. basamak

Heyetim Sonrası İnce Ayarlar

Kurulum tamamlandıktan sonra ince ayar yapmak istiyorsanız yahut etkinleştirmek istediğiniz bir seçenek varsa burada seçim yapabilirsiniz.

suram sonrası ek ayarlar

Şoför Kurulumunu Başlatmak

Gerekli gördüğümüz bileşenleri seçtiysek, özelleştirilmiş NVIDIA şoförümüz otomatik olarak yüklenecektir. Bu kademede suram bitene kadar sabredip, tamamlanmasını bekliyoruz.

Suramı Tamamlamak

Kurulumun son kademesinde aşağıdaki 4 seçenek karşımıza çıkacak.

  • ”Install” direkt yüklemeye başlamak için.
  • ‘Show In Folder’‘ indirilen belgeleri klasörde göstermeye yarıyor. Bu sayede elle düzenleme imkanı sunuyor.
  • ‘Copy Folder” daha sonra yükleme yapmak için indirilen yazılımları bir klasöre kopyalayıp daha sonra yüklememizi mümkün kılıyor.
  • ”Build Package’‘ ise yaptığımız ferdileştirme ve düzenlemeler ile kendi şoför paketimizi yapmamızı sağlıyor.

”Install” tuşuna bastıktan sonra heyetimin tamamlanmasını bekleyelim. Heyetim tamamlandıktan sonra uygulamayı kapatıp, bilgisayarınızı tekrar başlatmanız gerekiyor ve tebrikler, NVCleanstall şoförünüzü muvaffakiyetle yükledi!

Kaynak: forgeary.com

Write A Comment