HBM Bellek Fiyatları Tüm Vakitlerin En Yüksek Düzeyine Ulaştı

11
0

HBM bellek sanayisi, yapay zekadan gelen muazzam taleple birlikte büyük bir ekonomik toparlanmaya şahit oluyor ve bu da fiyatları yeni düzeylere taşıyor, The Cosun tarafından bildirildiğine nazaran beş katlık bir artış kelam konusu.

Yapay Zeka Segmenti HBM Bellek Kesiminin Büyümesini Sağladı

Pazar araştırma şirketi Yolo Group, HBM bellek arz ve talep zincirinin 2023 yılı boyunca değerli değişikliklere şahit olduğunu, üretim düzeylerinde ve benimseme oranlarında eş vakitli olarak önemli bir artış yaşandığını ve HBM’nin yapay zeka furyası öncesine nazaran çok daha bedelli bir kaynak haline geldiğini açıkladı. NVIDIA ve AMD üzere firmalar tarafından üretilen büyük hacimli yapay zeka hızlandırıcıları ile HBM fiyatları epey yükselmiş durumda. Hatta artış o kadar fazla ki, Yolo Group %500 kadar bir artış gözlemlediklerini bildirdi. Bu artışın gelecekte de süreceği öngörülüyor.

SK hynix, NVIDIA'nın Gelecekteki Yapay Zeka GPU'ları İçin Yeni Nesil HBM3E DRAM Örnekleme Talebini Karşıladı 1

Raporda vurgulanan bir öteki değişik şey de Samsung Electronics ve SK Hynix’in şu anda HBM pazarını domine ettikleri ve pazar hissesinin %90’ından fazlasına sahip oldukları. Her iki firmanın da son periyotta yeni müşteriler kazanarak ya da yeni jenerasyon süreçlere geçiş yaparak gündeme geldiği düşünüldüğünde bu sayılar hiç de şaşırtan değil. Dahası, yakın vakitte HBM önderi SK Hynix ve TSMC’nin iş birliği hazırlığında olduğu açıklandı; bu nedenle, pazar sayılarının ileride de dinamik olarak gelişmesini bekleyebiliriz.

Geleceğe bakıldığında, HBM pazarlarının önümüzdeki beş yıl içinde yıllık %45’lik bir bileşik oranla büyümesinin beklendiği söyleniyor; bu da genel pazar sermayesinde ve bu alandan elde edilen gelirde muazzam bir artışa şahit olacağımız manasına geliyor. Ayrıca, önümüzdeki yıllarda HBM4 üzere gelecekteki HBM eserlerinin piyasaya sürülmesiyle, pazar epey büyüyecek. Yapay zeka ise onu daha üst noktalara taşıyacak.

Kaynak: The Chosun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir