Immortals of Aveum, amacı AAA bir oyun yapmak olan bağımsız geliştirici Ascendant Studios’un birinci oyunuydu. Eski Electronic Arts ve Sledgehammer Games kreatif yöneticisi Bret Robbins tarafından kurulan stüdyo, büyü kullanımına odaklanan bir bilim kurgu tek oyunculu nişancı oyunu yapmak istedi ve oyunun yayıncılığı için EA ile iştirak kurdu.

Ne yazık ki oyun büyük bir muvaffakiyet yakalayamadı. PC’de büyük performans sorunları yaşadı ve konsollarda bile hakikaten bir sıçrama yapamadı. Ağustos ayındaki çıkışından yalnızca üç hafta sonra Ascendant Studios, oyunun hayal kırıklığı yaratan ticari performansı nedeniyle stüdyonun neredeyse yarısını işten çıkarmak zorunda kaldı.

Şimdi ise eski bir Ascendant Studios çalışanı oyunun yüksek bütçesi hakkında daha fazla bilgi paylaştı. IGN’e konuşan ve kimliği kapalı tutulan geliştirici, mevcut piyasada tek oyunculu bir AAA nişancı oyunu yapmanın “gerçekten berbat bir fikir” olduğunu da söyledi.

Immortals, bir stüdyonun birinci projesi için yüksek bir maliyete sahipti. Yalnızca geliştirme maliyeti 85 milyon dolar civarındaydı ve sanırım EA pazarlama ve dağıtım için 40 ekstra milyon dolar ayırdı. Elbette, geliştirme grubunda önemli yetenekler vardı, lakin günümüz piyasasında tek oyunculu bir AAA nişancı oyunu yapmaya çalışmak hakikaten berbat bir fikirdi, bilhassa de Unreal Engine 5’ten yararlanmaya çalışan yeni bir IP olduğu için. Sonuçta ortaya çok uzun, şişirilmiş ve tekrara dayalı bir senaryo çıktı.

Neyse ki stüdyo şimdi kapanmadı ve bu nedenle yeni bir projeyle hem kendini affettirme hem de finansal olarak toparlanma talihine sahip. Yine de Immortals of Aveum oyuncuların pek ilgisini çekmediğinden, geliştirici Ascendant Studios’un hakikaten yeni ve ilgi çekecek bir projeyle gelmesi gerekiyor.

Kaynak: wccftech.com

Write A Comment