Çin’in en büyük yarı iletken üreticisinin Huawei’ye hizmet vermek üzere üretim çizgileri kurduğunu belirten daha evvelki bir rapora nazaran SMIC sonunda 7nm yongaların seri üretiminden 5nm yongalara geçecek. Öte yandan bir kestirime nazaran 5nm çip üretmenin TSMC’ye mal olandan yüzde 50’ye kadar daha kıymetli olabileceği ve burada tartışacağımız bir randıman sorunu da olduğu göz önüne alındığında, bu çip üreticisi için maliyetli bir efor olacak.

Yüksek üretim maliyetlerine ek olarak, SMIC’in 5nm randımanının TSMC’ninkinin yalnızca üçte biri olduğu söyleniyor ve bu da gelişmiş çiplere geçişi kıymetli ölçüde zorlaştırıyor

TrendForce tarafından hazırlanan bir raporda SMIC’in mali durumu ele alınırken, firmanın gelirlerinin beklentileri aştığı, fakat brüt kar marjında değerli bir düşüş yaşandığı ve bunun sonucunda net kârın yüzde 50’den daha az bir düşüşle 2023 yılında 1 milyar doların altına gerilediği özetlendi. İşler gereğince makûs gitmediyse, SMIC ayrıyeten brüt kâr marjının birinci çeyrek için yüzde 10 civarına düşeceğini ve alt uçta tek haneli sayılar olacağını belirtti.

2023 yılı için SMIC’in geliri yüzde 13’ün üzerinde bir düşüşle 6,3 milyar dolara, net kârı ise yüzde 50,4’lük bir düşüşle 900 milyon dolara geriledi. Brüt kâr marjı ise yaklaşık yarı yarıya azalarak yüzde 19,3’e geriledi. Bu ‘etkileyici olmaktan uzak’ sayılarla SMIC, 7nm’den 5nm üretimine geçerken muhtemelen devlet sübvansiyonu aramaya devam edecek. Şu anda bile dal uzmanları üstte bahsedilen düğümlerde çip üretiminin TSMC’ye kıyasla yüzde 40 ila 50 daha kıymetli olduğuna inanıyor.

Ayrıca SMIC’in Biden idaresi tarafından uygulanan ithalat yasağı nedeniyle son teknoloji EUV donanımı yerine mevcut jenerasyon DUV makinelerini kullandığı bildirildiğinden, 5nm yongaların üretimi her vakit değerli olacaktı. Bir çip gurusu, SMIC’in 5nm çipleri başarılı bir biçimde seri üretmesi mümkün olsa da, üreticinin sayısız meseleyle karşılaşacağına inanıyor. Şu anda Çinli çip üreticisinin randımanının TSMC’ninkinin üçte biri olduğu söyleniyor, bu da kendi kendine yeterliliğe ulaşma gayesinin bir müddet daha ziyan etmeye devam edeceği manasına geliyor.

SMIC’in birinci 5nm partisini Huawei’ye indirimli olarak sunup sunmayacağı, böylelikle daha fazla mali yükü absorbe edip etmeyeceği yahut maliyet artışlarını müşterisine yansıtarak farklı bir strateji izleyip izlemeyeceği de doğrulanmadı. Karar ne olursa olsun, Çin’e ziyan vermeye devam ediyor ve görünürde gerçek dürüst bir tahlil yok üzere görünüyor.

Haber Kaynağı: TrendForce

Write A Comment