EXODUS, The Game Awards 2023’teki en değişik oyun tanıtımlarından biriydi. Eski BioWare efsanesi James Ohlen (ilk Baldur’s Gate oyunları, Neverwinter Nights, Star Wars: Knights of the Old Republic ve Dragon Age: Origins üzere klasikler üzerinde çalışmıştır) tarafından yönetilen Austin merkezli bir stüdyo olan Archetype Entertainment’ın birinci projesi ve Wizards of the Coast’a ilişkin. Kuruluşundan kısa bir mühlet sonra, stüdyoya bir öteki eski BioWare emektarı katıldı: Çoğunlukla beğenilen birinci iki Mass Effect oyununun baş müellifi olarak bilinen müellif Drew Karpyshyn.

Archetype’ın maksadı Dungeons and Dragons ve Magic dışında yeni seriler yaratmak. EXODUS tam da bu, inanılmaz derecede derin bir irfana sahip büsbütün yeni bir bilimkurgu cihanı. Geliştiriciler şimdiden 40 bin yıllık bir geçmişe uzanan tam teşekküllü bir vakit çizelgesi paylaştı.

Bu üçlü aksiyon/macera rol yapma oyununda oyuncular, insanlığı yok etmeye kararlı bir ırk olan Celestials’ın teknolojisiyle etkileşime girebilen tek kişi olan Jun isimli bir Gezgin’in yerine geçecekler. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, Gezgin yıldızlarda dolaşarak Göksellere karşı kullanılacak silah ve teknolojiyi arayacak. İşin enteresan yanı Vakit Genişlemesi ismi verilen mekanikler.

Yıldızlararası misyonlarda bulunan Gezginler olarak, sizin için günler konuta döndüğünüzde onlarca yıl manasına gelecek. Sevdiklerinizi korumak için yaptığınız fedakârlıklar, dünyanızı değiştiren ve geleceği yine şekillendiren öngörülemez sonuçlar yaratıyor. Meskene döndüğünüzde, seçimlerinizin sonuçlarıyla yüzleşiyorsunuz. Exodus’ta, bu seçimlerin sonuçları kuşaklar boyunca birleşerek devasa bir seviyede ortaya çıkıyor.

Jun’un Akademi Ödüllü Matthew McConaughey tarafından seslendirilecek olması, Archetype’ın EXODUS’un geliştirilmesinde hiçbir masraftan kaçınmadığını gösteriyor. Bu hafta stüdyo ayrıyeten Austin merkezli öbür stüdyo Certain Affinity ile 2022’den beri bu proje üzerinde işbirliği yaptığını açıkladı.

Archetype’ın kurucu ortağı ve EXODUS’un Yönetici Kreatif Yöneticisi James Ohlen yaptığı açıklamada şunları söyledi

Bu oyun son derece yenilikçi ve geniş bir dünya sunuyor. Oyuncular için onlarca yıl sürecek anlatı odaklı bir maceranın başlangıcı olmasını umduğumuz yeni bir cihan yaratıyoruz. Max’i uzun vakittir tanıyorum ve Certain Affinity ile bir projede ortak olmaktan heyecan duydum. Onun dayanağı ve seçkin takımının de iştirakiyle bu yeni AAA bilimkurgu cihanını hayata geçirmekten heyecan duyuyoruz.

Certain Affinity’nin kurucusu ve CEO’su Max Hoberman şunları ekledi:

James, Chad ve Archetype Entertainment’taki takımın geri kalanıyla birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Dünyanın önde gelen bağımsız stüdyolarından biri olarak, çok çeşitli kusursuz oyunlar üzerinde çalıştık, lakin hiçbiri bu heyecan verici yeni Bilim Kurgu IP’si EXODUS’a benzemiyor. Misyonumuz, tüm geliştirme süreçlerine bedel katmak ve bu harika kıssa anlatımı tecrübesini dünyanın dört bir yanındaki oyunculara sunma gayretlerini tamamlamak.

Archetype’ın kurucu ortağı, Lider Yardımcısı ve Yönetici İmalcisi Chad Robertson şunları söyledi:

Deneyimli gruplarımızın güçlerini birleştirmesinin kıymeti projeye net bir yarar sağlıyor ve günümüzün rekabetçi görüntü oyunu pazarında EXODUS’un kalite, derin etkileşim ve oyuncular için kıymet açısından öne çıkan bir IP olmasını sağlıyor. Certain Affinity ile çalışmaktan büyük keyif aldık ve böylesine tecrübeli bir takımla böylesine derin bir paydaşlığın getireceği eşsiz fırsatları sabırsızlıkla bekliyoruz.

Diğer EXODUS haberlerine gelince, Random House Worlds muharrir Peter F. Hamilton’ın bu cihanda geçen iki romanını yayınlayacak. Birincisinin ismi EXODUS: ARCHIMEDES ENGINE, lansman tarihi olan 17 Eylül’den evvel şimdiden ön sipariş verilebiliyor.

Öte yandan oyun PC, PlayStation 5 ve Xbox Series S|X için piyasaya sürülecek. Şimdi bir çıkış aralığı yok.

Kaynak: wccftech.com

Write A Comment