Bayramda Mükemmel Tatil İçin Vize İstemeyen Ülkeler

0
44

 BAYRAMDA MÜKEMMEL BİR TATİL İÇİN VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  Bayram, dini inançlarımızın bize sunmuş olduğu bir değer. Bu değer kimine göre tatil, kimine göre şeker, kimine göre gezip eğlenmek demektir. Bütün yıl boyunca bayram tatilini bekleyip eğlenceli vakit geçirmek isteyenleri düşünerek bayram tatilinde vize gerektirmeden gezilebilecek ülkeleri derledik. Çok pahalı olmayan bu yerler kültürel birikimini taze tutmak isteyen veya huzuru arayanlar için tercih edilebilir, tavsiye edilebilir. İşte o bahsettiğimiz yerlerin listesi.

* Modernliği Tarih ile İç İçe Geçirmek İstiyorsanız Gideceğiniz Yer Makedonya-Üsküp Olmalı 
Vardar Nehri ile ünlenen Üsküp bayram tatilinde gezilebilecek vize gerektirmeyen mükemmel yerlerden biri. Modern bir ülke olan Makedonya’da gezerken tarihi kalıntıları ve Osmanlının bırakmış olduğu izleri görebilirsiniz. Osmanlının izlerini görmenin yanı sıra oldukça ucuz bir yerdir Üsküp. Konaklama sıkıntısı olmayan ve bir çok eğlenceli mekanları bulunan şahane bir yer. Üsküp tek başına yetmez derseniz Ohrid’e giderek meşhur gölünü ve tabiatı seyre koyulabilirsiniz.
Üsküp, Makedonya’ya başkentlik yapan önemli şehirlerinden biridir. Eski dönemlerde de Osmanlı için değerli kabul edilen Üsküp’te bir çok cami ve kilise bulunmakta. Tarih kokan bir yer düşünüyorsanız Makedonya-Üsküp gezisi tam size göre. Modernliğin tarihle iç içe geçtiği devasa bir ülke..
  Bayram tatili için Makedonya’yı seçtiniz ve hemen aklınızda bir soru oluştu “peki ama ne yiyeceğiz?” diye düşündünüz, bu konuda da size yardım edelim. Yemek kültürü bizimki kadar olmasa da oldukça gelişmiş bir ülke Makedonya. Ana yemekler genelde kuzu etiyle hazırlanır ve hemen hemen bütün yemeklerinde soğan, sarımsak, biber kullanılır. Yemek konusunda aç kalmayacağınız kesin.

 * Üç Büyük Medeniyete Başkentlik Yapmış Olan Bosna Hersek-Saraybosna 
Geçmiş dönemlerde üç büyük medeniyete başkentlik yapan ve bu medeniyetleri etkileyerek kendinden uzun süre bahsettiren Saraybosna bayram tatilinde gezilebilecek en güzel yerlerden biri. Elbette ki şunu söylemek gerekir, eğer ki turistik yerler görmek istiyor tarihi buram buram içinize çekmek istiyorsanız rotanızı Saraybosna’ya çevirebilirsiniz. Tarihi yerler olmasın derseniz farklı bir çok alternatifler var onları tercih edebilirsiniz.
Bosna Hersek-Saraybosna Roma, Bizans ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmıştır. Bir çok kültürü içinde barındırarak kültürler arası etkileşimin merkezi olmuştur. Etnik çeşitliliği fazla olduğu için “Balkanlar’ın Kudüs’ü” diye anılır.
Saraybosna etnik çeşitliliğin de getirisiyle bir çok müzeye sahip bir şehir. Müze gezmek isteyenler Saraybosna’yı büyük bir hayranlıkla gezebilir. Ulaşımı kolay olduğu ve ulaşımın tam merkezinde olduğu için Tuzla, Mostar, Banja Luka’yı ziyaret edebilirsiniz. Halkı oldukça samimi ve cana yakın olan Saraybosna size sımsıcak gülümseyip tarih kokan kollarıyla saracaktır.
 * Düşük Bütçeli Paris Sırbistan-Belgrad 
Eğlenceli gece hayatı ve zengin tarihi ile meşhur Belgrad bayram tatiliniz için uygun bir yer. Eğlencenin yanı sıra tarihi bir şehir gezmek istiyorsanız Belgrad’ı tercih edebilirsiniz. Yemek konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz mükemmel bir mutfağa sahip. Avusturya, Türk, Macar, Akdeniz mutfağından izler bulabileceğiniz bir mutfaktan lezzetli yemekler yiyebilir tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

  Belgrad Kalesi, Aziz Sava Katedrali, Kalemegdan Kalesi ve Nikola Müzesini gezebilirsiniz.
   * Yeşiller İçinde Bir Şehir “Ukrayna-Kiev”

   Kent merkezinde yeşil alanın fazlalığı oldukça dikkat çekmiş ve bu yüzden “parkın içerisinde şehir” olarak anılmaktadır. Bayram tatili için oldukça huzurlu bir yer olan Kiev’ de Rusya’nın izlerini görmek pek mümkün. Yapı, mimari, şehir planı dahi Rusya’nın etkisi altında yapılanmıştır. Kiev Doğu Ortodoks Hristiyanlığının en önemli merkezlerinden biridir.Ayasofya Katedrali  oldukça çok turist çeken bir yer. Siz de bayram tatilinde Kiev’ i ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here