AMD’nin Ryzen 7 8700G APU’su donanım uzmanı Der8auer tarafından incelendi, işlemcinin kalıbı söküldü ve sıcaklıklarda büyük bir düşüş elde edildi.

AMD Ryzen 7 8700G APU, Delid & Sıvı Metal Uygulamasından Sonra Sıcaklıklarda Muazzam Bir Düşüşe Şahit Oldu

Deliding, birçok tüketici tarafından kullanılan ve CPU IHS’nin (Entegre Isı Dağıtıcı) çıkarılmasını ve sıvı metal üzere daha “premium” bir termal macun formunun kullanılmasını içeren bir usul. Temel olarak yüksek gerilimli iş yükleri durumunda daha düşük sıcaklıklar elde etmek için yapılan bu süreç, Der8auer tarafından daha evvel Intel’in Core i9-14900K işlemcisi üzere her amiral gemisi CPU sürümüne uygulanıyor. Bu defa, AMD’nin Ryzen 7 8700G APU’su üzerinde denemeler yapmaya karar verdi ve genel süreç epeyce değişik.

AMD Ryzen 7 8700G APU İlk Delidding İşleminde Kalıp Yakın Çekimlerini Aldı, Sıcaklıkları 25C Düşürdü 2
Fotoğraf Kaynağı: Der8auer

Der8auer, deliding sürecini başlatmak için Thermal Grizzly’nin delidding aracını kullandı ve neyse ki Ryzen 7000 serisi için tasarlanmış olmasına karşın eksiksiz bir biçimde çalıştı. Bunun nedeni, Ryzen 7000 ve Ryzen 8000G CPU’ların tıpkı IHS ve çip boyutlarını paylaşması ve tek farkın PCB’de olması.

IHS kaldırıldıktan sonra AMD’nin Ryzen 9 7900X CPU’su ile bir karşılaştırma yapıldı ve beklendiği üzere Ryzen 7 8700G APU, taşınabilir seride gördüğümüze benzeri formda tek bir CCD yahut I/O kalıbına sahip değildi. AMD APU’lar, tüm çekirdeklerin ve G/Ç’nin birebir kalıp içinde yer aldığı monolitik bir dizayna sahip. Dahası, AMD Ryzen 7 8700G APU lehimli bir dizayna sahip değil ve bunun yerine IHS ile kalıp ortasında bir TIM uygulaması kullanıyor ve kalıbın daha düşük yüksekliğini telafi etmek için AMD, IHS’nin ortasını biraz yükseltti ki bu iş görüyor üzere.

amd-ryzen-7-8700g-apu-delidded-temps-drop-_-der8auer-_2

Der8auer daha sonra AMD Ryzen 7 8700G APU’nun kalıp yüksekliğini ölçmeye devam etti ve enteresan bir biçimde kıymet 0,5 mm civarında çıktı, bu da mevcut eserlerin 0,8 mm kalıp yüksekliğine sahip Ryzen 7000 serisi için tasarlandığından Hawk Point APU’larla çalışmayacağı gerçeğini ortaya koyuyor. Öte yandan daha geniş bir perspektiften bakıldığında, APU delidding pazar satışlarında çok fazla potansiyele sahip değil ve Der8auer, muhtemelen Hawk Point APU’larıyla uyumlu bir direkt kalıp aracı çıkarmayacağını belirtti.

Fotoğraf Kaynağı: Der8auer

Son olarak Der8auer, Thermal Grizzly’nin Kryosheet grafen termal pedlerini kullanarak AMD Ryzen 7 8700G’nin termal performansını denedi ve sentetik kıyaslama sonucunda Kryosheet ile sıcaklıklarda gözle görülür bir düşüş yaşandı: Ortalama 10 derece.

Fotoğraf Kaynağı: Der8auer

Ardından sıvı metal uygulaması geldi ve beklendiği üzere, LM ile sıcaklık düşüşü grafen termal pedlerde gördüğümüzden çok daha yüksek olduğu için elde edilen sonuçlar harikulâde oldu.

Fotoğraf Kaynağı: Der8auer

APU deliding süreci hakikaten de farklı bir süreçti ve yeterli bir soğutma tahlili kullandığınızda bu uygulamanın pek bir yararı olmasa da, APU’nuzu daha küçük bir heyetimle sınırlandırdığınızda, kullanılacak soğutma tahlilini içeren kısıtlamalarla birlikte işlemci kapağını sökmek muhakkak kullanışlı olacaktır. AMD Ryzen 7 8700G APU’nun deliding süreci, saat suratlarında düzgün bir artışla birlikte termal kıymetleri 25 dereceye kadar düşürmeyi başardı, bu da süreç sırasında ortaya çıkan potansiyeli gösteriyor.

Kaynak: wccftech.com

Write A Comment